2016-2017
05-FEBRUARY-2017

Congratulations to all the winners of Junior Olympics organised at Chatrasal Stadium on Sunday 05 February 2017.

09-FEBRUARY-2017

Congratulations  to  Garv Gandhi of  class II for  securing  the  first  position in  inter school  art competition held  at  Swami Vivekanand Sr. Secondary  School 

08-FEBRUARY-2017

Congratulations to all the winners of Taekwondo Champions!!! The phenomenal perfomance of our students made them win many medals at Talkatora Indoor Stadium

 

04-FEBRUARY-2017
Congratulations Shrey, Pragya and Princy for making it to Second Level IMO
 
04-february-2017
Congratulations to all the winners of Speed Skating Championship 
 

 

10-january-2017
Congratulations to our budding artists !! Well Done
 
17-DECEMBER-2016 

Congratulations Prisha for winning third Prize in dance Competition.

Prisha of KG Orchid bagged third position in an Inter School Solo Dance Competition held at DIS Dwarka, Sector 23 on 16 December 2016

12-December-2016 

Congratulations to our Cricket Champions!!!

DIS Cricket Academy today beat Together Cricket Academy at Guru Nanak Public School, Punjabi Bagh and won the tournament. Ishan Thakur, Riddhim Sharma and Aryan Suri displayed innate talent in cricket while the whole team played with great spirit.
 
  
23-NOVEMBER-2016 

Congratulations Kritika Jain and Ashish Grover of class I for winning II position in an Inter School competition organized at Maxfort School, Rohini

22-NOVEMBER-2016 
Congratulations Shrey, Gurnoor and Jhanvi for winning first prize in Times Art Competition.
 

21-NOVEMBER-2016 

 

27-October-2016 

DIS Team of Taekwondo bagged the first prize trophy at the Open Taekwondo Championship on 23rd October 2016.
Congratulations to the team and all the winners for this commendable performance.Well done!!

27-October-2016 

The Cricket team of our school performed extremely well on 23rd October 2016 ,Aryan Suri was declared the Man of the Match .The same has been mentioned in Navbharat Times.Check the link given below.
Well done team!!
http://epaper.navbharattimes.com/details/14307-54497-1.html

 
27-October-2016 

Congratulations to all the participants of Fun Time Race Championship for securing II position in the races organised at Bal Bhawan International School, Dwarka on 25 October 2016. Adhya Verma, Ayan Jain, Arjun Kaushik, Akash Goyal, Yancy Goyal and Vidhi of Nursery class performed extremely well in the different races while the students of KG class also proved the sportsman spirit of not only performing but also encouraging the younger lot. Garvit Sharma, Paavni Kaur Bagga, Shaurya Dua, Bhavishka Suri, Pearl Bhatia and Vidisha Aggarwal participated from KG Class.
 

 
18-October-2016 
DIA KALRA WON II POSITION IN ZONAL SKATING COMPETITION
Congratulations Dia Kalra of class VI for winning 2nd position in inline 300 mt. race and 3rd position in inline 500 mt. race. 
 
31-AUGUST-2016

Congratulations Bhavya Kuchhal, Vihaan, Tanishka, Ruhaan, Diya and Laranya Gupta of KG Class for securing second position in the First Time Fun Time races held at Indraprastha World School, Paschim Vihar in an Inter School Junior Sports Competition on 31 August 2016.

 
26-AUGUST-2016

DISHONS AWARDED FOR EXCELLING IN TAEKWONDO AT 4th CHALLENGER CUP OPEN DISTRICT CHAMPIONSHIP 2016

Students of DIS, Rohini participated in 4th Challenger Cup Open District Taekwondo Championship 2016 on Sunday 21 August 2016 at Dada Dev Hall, Lawrence Road, Delhi. 
 
It was organised by West District Taekwondo Association in association with Shine Star Academy. 
 
With pride we want to declare that many students won various medal in the championship and brought laurels to the School. We want to congratulate each one of them for their excellent participation and awards:

GOLD MEDAL WINNERS

SILVER MEDAL WINNERS

BRONZE MEDAL WINNERS

1.     Sabar Shokeen 

2.     Agrim  Jain

3.     Ishaan Thakur

4.     Yuvraj 

5.     Pushpendar 

6.       Tanish

1.     Yojit 

2.     Aditya 

3.     Priya  Yadav 

4.     Devansh 

5.     Tanuj 

6.     Ananya Singh

7.     Tanish Rai 

1.     Shaurya  Pratap

2.     Kriday 

3.     Kritagya

4.     Arnav Goel 

5.     Angel 

6.     Shivansh Shokeen 

7.     Puru  Choudhary 

8.       Garvit Java 

 
 
22-AUGUST-2016

AARUSH TIWARI OF CLASS II WON III POSITION IN MIKAT MATH OLYMPIAD

Our Champ, Aarush Tiwari of class II won III position (All India Rank) in Mikat Math Olympiad.
22-AUGUST-2016

DISHONS GAVE TOUGH COMPETITION TO THE PARTICIPANTS OF ZONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP 2016-17

Congratulations Niharika Garg (Class VII) for winning Gold Medal, Agrim Jain (Class II B) and Sabar Shokeen (class IV) for winning Bronze Medal in the Zonal Taekwondo Championship Zone XIII 2016-17.

05-AUGUST-2016

DIS, ROHINI WON III POSITION AT GITARATTAN JINDAL PUBLIC SCHOOL, ROHINI IN FRENCH INTER SCHOOL COMPETITION

Congratulations Ansh and Shubham of class VII for winning III position in the french quiz competition organised at Gitarattan Jindal Public School. 
04-AUGUST-2016
DIS, ROHINI WON FIRST PRIZE IN INTER SCHOOL COMPETITION ON 04 AUGUST 2016
Congratulations Arnav, Palak, Yojit, Kanishka and Chaitanya for winning first prize in Enact a Poll Inter School Competition organised at Bal Bharati Public School, Rohini on Thursday 04 August 2016.
 
 
24-JULY-2016

DIS, ROHINI PARTICIPATED IN INTER SCHOOL SKATING COMPETITION ON 24 JULY 2016 AT REMAL PUBLIC SCHOOL (4 Silver Medals, 4 Bronze Medals, 2 Gold Medals)

Congratulations to all the students for winning various positions in the competition.

21-JULY-2016

Zonal Hindi Essay Writing Competition 2016-17 (Zone XIII) NW Distt (B) for Sr. & Jr. Boys & Girls

Congratualtions Priya Chowdhary for winning III position in Senior Girls category of Zonal Hindi Essay Writing Competition.

21-JULY-2016

INTER SCHOOL YOGA COMPETITION AT SD PUBLIC SCHOOL, PITAMPURA

Manansh, Aarav Dhill (Age category: 6 -8 years) & Bhavya (Age category: 10 -12 years) participated in individual yoga competition at SD Public School, Pitampura.

 

20-JULY-2016

INTER SCHOOL DANCE COMPETITION - IP WORLD SCHOOL, PASCHIM VIHAR Riddhim, Diya, Pari, Bhavya, Siddharth, Dhairya, Aakriti, Princy, Riddhi, Vaidehi participated in folk dance inter school dance competition at IP World School on 20 July 2016. Big congratulations to all of them for winning third position among 20 different teams. Chhavi Tandon of class VIII also participated in English Debate competition in which she received participation certificate. Daksh (Class IV), Kriday Kumar and Tabreesha Kaur Lamba also participated in Ad Mad competition in which they received participation certificate.

 

11-MAY-2016

Congratulations Bhavya Rajora of class VI for winning an Inter School Yoga Competition at Aadharsheela School, Pitampura. He secured 3rd position amongst 25 other contestants.

 

01-april-2016

Heartiest congratulations to our champions for change students for winning the Awareness campaign award in Cine Star Steer to Safety program held at PVR Plaza on 20 April 2016. Their enthusiastic participation in year long activities of the project culminated in a film made by them under the guidance of experts in short film makers was awarded during the function. The short movie can be seen at PVR Cinemas very soon.

 

 

quick links