2015-2016
ongratula?ons to all the winners of ABACUS Exam:
At AO level
1. Manya Sahu
2. Yuk? Jindal
3. Atharva Singh
At B1 level
1. Janvi Kapoor
2. Jasmon Singh Khurana
3. Tanishq Rai
At A3 level
1. Tanish
2. Divyam Aggarwal
3. Shaurya Garg
At C1 level
1. Yojit Mi-al
2. Pari Singhal
3. Princy Aggarwal
05-MARCH-2016
International English Olympiad Results
 
I Category
Students who won gifts worth Rs 1,000/- + Gold Medal of Excellence + Certificate of Excellence + Merit Certificate are :

Class 1 - Divyanshi Bisht , Ananya Jha, Aarush Tiwari, Dhruvi Goel

Class 2 - Manya sahu

Class 3 - Ada Gagal

Class 4 - Yojit Mittal

 
II Category
Students who won gifts worth Rs. 1000/- + International Silver Medal + Merit Certificate +
Participation Certificate : 

Class 1 - Avni Dogra 

 
Students who won gifts worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Merit Certificate +
Participation Certificate : 

Class 1 - Divyam Goyal

 
III Category
Students who won School Gold Medal + Participation Certificate are:

Class 1 - Kriti Soni

Class 2 - Shaurya Garg, Divyam Aggarwal

Class 3 - Aditya Yadav

Class 4 - Riddhim Sharma, Yash Kumar

 
IV Category
Students who won School Silver Medal + Participation Certificate are: 

Class 1 - Garv Gandhi

Class 3 - Janvi Kapoor

Students who won School Bronze Medal + Participation Certificate are: 

Class 1 - Yannis Sharma

Class 3 - Puru chaudhary

17-FEB-2016

Master Aman Aggarwal of class V stood II in the Painting competition organized by Delhi Police on the occasion of Delhi Police Raising Day Celebration held on 17 February 2016. 

03-Feb-2016

Congratulations to all the winners of ABACUS Exam:

At AO level

1. Manya Sahu

2. Yukti Jindal

3. Atharva Singh

At B1 level

1. Janvi Kapoor

2. Jasmon Singh Khurana

3. Tanishq Rai

At A3 level

1. Tanish

2. Divyam Aggarwal

3. Shaurya Garg

At C1 level

1. Yojit Mittal

2. Pari Singhal

3. Princy Aggarwal

27-Jan-2016

Proud moment for DIS, Rohini.

Aarush Tiwari, Shaurya Garg, Puru Choudhary, Riddhim Sharma and Khyati Gupta have brought laurels to the School by winning Gold medals in International Maths Olympiad. While Damya Jain, Divyam Aggarwal and Shrey Goyal have won silver medals. Avni Dogra, Kriday Kumar and Ashwin Garg are also given Bronze Medals.

Puru Choudhary of class III has also been selected for next level of exam which is to be conducted in near future. 

17-December-2015

Congratulations Aarush Tiwari, Shreeya Trivedi and Khyai Gupta for winning School Gold Medal in the 18th SOF NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD 

02-December-2015

Smt Krishna Pathak Memorial Eleventh Inter school Painting & Craft Competition Held on 2-Dec-15 in which following students of our school were awarded: 

1.) Asmi Gupta  Class-1B  Group-III   IIND Position

2.)  Shrey Goyal  Class-IIIRD  Group-IV    IXTH POSITION

09-October-2015

Mother Divine Public School organized On The Spot painting competition in which our student Yubhika of class VII secured third positon.

16-September-2015

Rajaram Mohan Roy School organized a Zonal Taekwondo Competition in which our student Niharika of class VI got 3 position.

16-September-2015

Bal Bhawan International School, Dwarka organized a Balloon Bursting Race in which our students (Bhavya Kuchhal, Neil,  Manaravi, Anya Gupta and Vihaan) were awarded Ist Runner Up Trophy. 

22-Aug-15

Congratulations Tabreesha Lamba. She stood first in the Solo Dance Inter School Competition; Ecstasy 2015 organised at Maxfort School, Rohini on 22 August 2015.

22-Aug-15

Congratulations Ansh Goel, studying in class VII. He stood third in the Extempore Speech Hindi Inter School Competition; Ecstasy 2015 organised at Maxfort School, Rohini on 22 August 2015.

21-Aug-15

Mansha Sachdeva of class Nursery Lily brought laurels to school by bagging third position in an Inter School Competition organised at Indraprastha World School on 21 August 2015. 21 teams particpated in the event named as Hats Off in which she wore a dress made out of Waste. 

CONGRATULATIONS!!!

29-Jul-15

Students of classes II - V bagged III position in Folk Dance category at Sixth Sense Inter School competition organised at The Sovereign School, Sector 24, Rohini on 29 July 2015. Congratulation to all the winners!!!

27-Jul-15

Congratulation to Ishaan and Kaushani of class VI for bagging the third position in Historical Enactment through a free style dance at the Sixth Sense Interschool competition organised at The Sovereign School at Sector 24, Rohini on 27 July 2015 where over ten teams participated

25-Jul-15

The gracious performance by the students of DIS, Rohini at the "First Yoga Champ Scavenge 2015-16", organized and conceptualised by Sportation - a Division of Erschaffer India, held at S D Public School, BU block, Pitampura, New Delhi left the audience into amaze. 

Our "Young Yoga Artists" came forward and showcased their innate talent, to gain virtuous experiences and won III Position in the competition. Following are their names:

Nischay (IC), Yukti Jindal (IB), Damya (IA), Dhruvi (IA), Agrim jain (II), Dev (II), Shreya (III), Reyna Negi (III), Anshuman Nandal (IV), Palak (IV)

02-May-15

Congratulations to all the participants. Following students participated in an Inter School event - Zest 2015 organised at Vikas Bharti School on 02 May 2015:

 

 

SER

 

NAME OF THE STUDENT

 

NAME OF THE EVENT

 

1

 

1.      Manarvi Sharma ( Class - Pre Primary)

2.      Niyanshi Goyal ( Class - Pre Primary)

 

 

Garbenalia

 

 

2

 

1.      Divyaansi Bissht  ( Class - I - A)

2.      Arush Tiwari ( Class - I - A)

3.      V. Tanishq ( Class - I - A)

4.      Dhruvi Goyal ( Class - I - A)

5.      Damya Jain ( Class - I - A)

 

 

 

Ad-Venture

 

3

 

1.      Ada Gaggal ( Class - III)

2.      Shreeya Trivedi ( Class - III)

 

 

Jutex

 

4

 

1.      Aman Agarwal ( Class - V )

2.      Nikunj Goel ( Class - V )

 

 

Modellera

 

5

 

1.      Dia Kalra ( Class - V )

          2.      Niharika Garg ( Class - VI )

 

 

Quizzotic

 

6

 

1.      Yubhika Paul ( Class - VII )

2.      Ansh Goyal ( Class - VII )

 

 

 

Inde,la terre de diversite

 

30-Apr-15

KESHAV GUPTA OF CLASS V WON GOLD MEDAL IN ROLLER SKATING COMPETITION ORGANISED AT BAWANA

26-Apr-15

LITTLE STAR FEST - STREET PLAY 

Nikunj, Shayaan, Aman, Dia of class V and Ishaan of class VI won IInd prize in the street play event of Little Star Fest organised at Jawahar Lal Nehru stadium. 

quick links